Jump to content

Witaj gościu! Zarejestruj się tutaj, aby móc w pełni korzystać z funkcji forum. Zachęcamy Cię również do pisania postów i uczestniczenia w forumowym życiu!

Jeżeli jesteś już użytkownikiem naszego forum, zaloguj się klikając tutaj.

____________________

Twoi Administratorzy :)

Prawa Autorskie #1 - Artykuł na temat wybranych aspektów twórczości...


Argin
 Share

Recommended Posts

1. Piszesz artykuł do gazety na temat wybranych aspektów twórczości Wisławy Szymborskiej. Czy możesz umieścić w swoim opracowaniu wiersze poetki w całości?

 

Oczywiście, że TAK! Trzeba spełnić oczywiście kilka wymogów, które wymaga ustawa o prawie autorskim. Jeśli piszemy artykuł, np. do gazety, lub innego materiału prasowego możemy umieścić wiersze w całości pod warunkiem, że zastosujemy tutaj prawo cytatu, czyli zacytujemy dany wiersz "Je­dynym do­wodem na to, że is­tnieje ja­kaś po­zaziem­ska in­te­ligen­cja, jest to, że się z na­mi nie kontaktują." Skorzystałem akurat z cytatu nie wiersza ale aforyzmu. Kolejnym ważnym punktem jest dodanie autora wierszu, czyli np. wzorując się na moim cytacie jest to "AUTOR: Albert Einstein". Publikowanie w całości wierszy jest zgodne z prawem jedynie w celach dydaktyczno edukacyjnych gdzie, np. są opisywane dzieje autora i jego życiorys lub opisujemy jego twórczość.

 

Natomiast nie można umieszczać w swoim opracowaniu całego wiersza jeśli jest to zbiór jakichś poezji. Wtedy potrzebujemy zgody autora lub spadkobierców autorstwa (w tym przypadku) Wisławy Szymborskiej na opublikowanie danego wiersza. Jeśli minie 70 lat od śmierci autora według prawa możemy wtedy dobrowolnie bez zgody spadkobierców publikować dany tekst/wiersz, ale stosując się nadal do zasady cytatu i podpisania autora tekstu. Jeśli autor tekstu jest anonimy piszemy "Autor: Nieznany".

 

Autorem tego artykułu jest Argin. Wiedza została zasięgnięta z lekcji Podstaw Technik Informacyjnych.

Kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego artykułu jest niezgodne z ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Prosimy o akceptacje Regulaminu Forum Guidelines