Jump to content

Witaj gościu! Zarejestruj się tutaj, aby móc w pełni korzystać z funkcji forum. Zachęcamy Cię również do pisania postów i uczestniczenia w forumowym życiu!

Jeżeli jesteś już użytkownikiem naszego forum, zaloguj się klikając tutaj.

____________________

Twoi Administratorzy :)

[News]Sposób na dobry poradnik


Arewar
 Share

Recommended Posts

Sposób na dobry poradnik.

W tym artykule, odpowiem na pytanie, Jak napisać dobry poradnik? Aby jednak mieć pełny obraz sytuacji, należy wiedzieć czym jest zagadnienie będące przedmiotem niniejszego tekstu?

Poradniki są różne, ale skupie się na tzw. solucjach. Są to opisy przejścia gier. Wychowałem się na czasopiśmie „Komputer Świat Gry”. Zawsze znajdowały się w nim, pełne pomoce w przejściu gier dołączonych do gazety. Ta forma miała przewagę nad obecnymi ściągawkami, w formie elektronicznej, lub filmowej. Głównie polegała ona na tym, że stronę gazety zawsze można było odwrócić, jeśli chciało się zobaczyć dalszą część poradnika. Sprawa z PDF, czy YouTube jest o tyle gorsza, że nie każda gra daje się zminimalizować na pasek. To jest uciążliwe, bo jeśli gramy i chcemy zobaczyć opis zadania, musimy zapisywać grę i ją wyłączać, Determinuje to bardzo dokładne czytanie opisu zadań i funkcji programu gry. Co prawda PDF można wydrukować, to jednak może wiązać się ze znacznym zużyciem tuszu/tonera drukarki.

Przechodząc do meritum, aby zrobić dobry poradnik, należy uzbroić się w dużą dozę cierpliwości. Jest ona niezbędna, aby dokładnie poznać program o którym robimy solucje. Opis przejścia gry/programu, musi być zwięzły. Oczywiście bez przesady, nie możemy bowiem pozwolić, aby był on za krótki. Ważną sprawą są także obrazki, starajmy się by było ich możliwie najwięcej. Nawet jeśli odbiorca nie zrozumie tekstu, zawsze może coś wydedukować, z dobrej jakości obrazka. Ważny w tego typu opisach jest prosty język przekazu. Należy bowiem pisać solucje prostym, nie narzucającym się tekstem. Tak aby wytłumaczyć sposób przejścia gry, ale jednocześnie tak aby nie dać do zrozumienia graczowi, że wszystko odkryliśmy za niego. Osoba korzystająca z naszego poradnika powinna mieć wrażenie, że sama eksploruje zadania i ma tylko drogowskaz. Nagrywając filmik, musimy zatroszczyć się o jego szczegółowość. Chodzi aby wszystkie detale, były wyraźnie dostrzegalne. Dobry mikrofon to podstawa, musi być wyraźnie słychać to co chcemy przekazać.

Podsumowując obecne technologie wypierają już z niektórych dziedzin tradycyjny papier. Filmiki z solucjami są o tyle lepsze, że nawet oglądając możemy wczuć się w klimat gry. Papier tego nie umożliwia, jeśli gra nie działa na naszym sprzęcie. Osobiście zachęcam Was do dzielenia się wiedzą o grach i programach. To niesamowita satysfakcja.

Poczujcie się redaktorami. :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Owner

Według mnie poradniki w formie filmów są jednak trochę gorsze od tych pisanych nawet w formie posta. Łatwiej prześledzić jak widzimy cały etap postępowania z ewentualnymi screenami i wydzielonymi podpunktami postępowania, nie mówiąc już, że nie raz może być problem z wyświetleniem filmu na różnych urządzeniach w odpowiedniej czytelnej rozdzielczości. Wiadomo nie wszystko da się przedstawić bez udziału filmu, jednak powinien być on stosowany raczej jako dodatek. Nakłada się tutaj jeszcze jeden aspekt - poprawa ewentualnych błędów czy po prostu aktualizacja toku postępowania w poradniku w formie filmu niezmienienie trudnej tego dokonać.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prosimy o akceptacje Regulaminu Forum Guidelines